دستگاه کارتخوان

دستگاه کارتخوان یا همان پایانه فروش، دستگاهی است که این امکان را برای شما فراهم میکند که در هر مکانی که باشید با استفاده از کارت عابر بانک خود وجه مورد نیاز را بابت خرید کالا به فروشنده بپردازید! در این صورت این مبلغ از حساب بانکی شما کم شده و دیگر لازم نیست مبلغ زیادی وجه نقد همیشه همراه خود داشته باشید!

از امکانات جالب این دستگاه این است که میتوانید هرزمان که خواستید از حساب بانکی خود موجودی بگیرید و یا اینکه قبوض ماهیانه خود را با آن پرداخت کنید! استفاده از این دستگاه در پایانه‌های فروش بسیار ساده است. فقط کافی است که کارت خود را داخل دستگاه بکشید و مبلغ مورد نظر را وارد کنید و تایید بزنید. بعد از آن هنگامی که رمز کارت بانکی خود را شخصا وارد کردید این مبلغ از حساب شما کم می‌شود! تمام این مراحل در طی چند ثانیه پایان می‌یابد. بعد از تمام شدن این مراحل، دستگاه ۲ رسید تایید یکی مربوط به خریدار و دیگری مخصوص فروشنده میدهد! این رسید نشان دهنده این است که کلیه عملیات به درستی انجام گرفته و حتی شما میتوانید بعد از تمام شدن عملیات با استفاده از دستگاه موجودی حساب بانکی خود را بررسی نمایید.

چگونه با استفاده از کارتخوان وجه نقد را بپردازیم ؟

اولین مرحله این است که کارت خود را از شیار کنار دستگاه عبور دهید. در مرحله بعد فروشنده مبلغ قابل پرداخت را درج میکند. گام بعد شما مبلغ روی دستگاه را بررسی می‌کنید و اگر درست بود دکمه سبز یا همان تایید را فشار می‌دهید. بعد از اتمام کار، از دستگاه ۲ رسید دریافت می‌کنید. حال ببینیم چگونه میتوانیم با استفاده از کارتخوان از موجودی حساب خود باخبر شویم؟ هنگامی که میخواهید از میزان حساب بانکی خود آگاهی کسب کنید. علاوه بر دستگاه‌های خود پرداز اگر در محل کار, فروشگاه و یا شرکت خود دستگاه کارتخوان داشته باشید به راحتی در مدت چند ثانیه میتوانید از حساب خود موجودی بگیرید. برای این کار کارت خود را داخل کارتخوان عبور دهید و رمز دوم کارت را وارد کرده و پس از فشردن دکمه تایید دستگاه رسیدی که همان مبلغ موجودی بانک است را به شما تحویل میدهد.

مزایای استفاده از دستگاه کارتخوان

دارندگان دستگاه کارتخوان نیز میتوانند به جای دریافت وجه نقد ازمشتری با کشیدن کارت حساب بانکی خود را در هر لحظه شارژ کنند که این راه از لحاظ امنیتی نیز بهتر است چراکه به جای موجودی صندوق حساب بانکی افزایش می یابد و وجه نقد کمتر در اختیار سارقان قرار میگیرد! همچنین در فروشگاه ها فروشندگان از شمردن پشت سرهم پول به مبلغ زیاد یا کم راحت میشوند! مشکل برگشت پول خرد یا درشت به مشتری وجود ندارد! هزینه و دشواری حمل پول در ساعات پایانی روز و پرداخت آن به بانک از بین میرود! اسکناس یکی از مهمترین عوامل انتقال آلودگی و بیماری است که با استفاده از کارتخوان این مشکل نه برای فروشنده ایجاد میشود و نه خریدار ! با استفاده از دستگاه کارتخوان شما مجبور به قبول وجه نقد بالا یا چک از طرف مشتری نیستید که این کار خطز و ریسک پذیرش چک و پول تقلبی را ازبین میبرد! پس از کشیدن کارت رسید مشتری به صورت اتوماتیک و خودکار صادر میشود و تمام مشخصات مشتری و امضای آن نیز ثبت میگردد!

تا اینجا با دستگاه کارتخوان و کارکردن با آن و امکاناتش آشنا شدیم حال به این موضوع میپردازیم که با توجه به اهمیت این موضوع سازمان دارایی کل کشور دستور استفاده از این دستگاه را برای چه اصنافی صادر کرده است ؟ در زمینه استفاده از دستگاه های کارتخوان در مرحله اول اغلب بانک ها و موسسات مالی اعتباری در کشور موظف به استفاده از دستگاه pos شدند. با توجه به ویژگی ها و امکاناتی که دستگاه در اختیار مصرف کننده قرار میدهد سازمان بازرگانی کلیه اصناف را مکلف ساخته که تا پایان سال جاری از دستگاه های کارت خوان در فروشگاه و یا محل کار خود استفاده کنند ! این قانون شامل تمام اصناف و خرده فروشان میشود ولی بعد از ابلاغ آن تا کنون نیز هنوز نیمی از اصناف از این دستگاه استفاده میکنند ! قانون استفاده از pos در پایانه های فروش از سال ۱۳۸۳ ارائه شده است و در تبصره این قانون نیز اخطاری داده شده است که در صورت گذشتن از زمان مقرر استفاده از دستگاه pos در پایانه های خرید به ازای هر ماه تاخیر واحد صنفی مبلغ یک میلیون ریال جریمه میشود !

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.

*

code