انواع کارتخوان

کارتخوان ها انواع مختلف دارند: کارتخوان فروشگاهی EFT-POS، کارتخوان متصل به سیستم PC-POS، کارتخوان موبایلی و کارتخوان اندرویدی (Android-POS یا PDA-POS). در ادامه متن به معرفی چند مدل از انواع کارتخوان می‌پردازیم:

۱- کارتخوان فروشگاهی   EFT-POS

کارتخوان فروشگاهی متداول ترین و آشناترین نوع کارتخوان است که در انواع ثابت و سیار پاسخگوی نیازهای متنوع کسب وکارهای گوناگون است.

۲- کارتخوان متصل به سیستم  PC-POS

کارتخوان متصل به سیستم کارتخوانی است که قابلیت اتصال به دستگاه هایی نظیر کامپیوتر و صندوق فروشگاهی را دارد. این کارتخوان مبلغ صورتحساب را مستقیماً از این دستگاه ها دریافت می کند و بدون نیاز به وارد کردن مبلغ به صورت دستی روی صفحه کارتخوان نمایش می دهد. کارتخوان متصل به سیستم مناسب کسب وکارهایی است که در کار خود از صندوق فروشگاهی یا نرم افزارهای مالی و حسابداری استفاده می کنند.

۳- کارتخوان موبایلی  mPOS

کارتخوان موبایلی کارتخوان کوچکی است که به موبایل هوشمند متصل می شود و آن را به ابزار پذیرش کارت های بانکی تبدیل می کند. این وسیله رسید تراکنش را به صورت دیجیتالی برای مشتری ارسال می کند و احتیاجی به رول کاغذ ندارد. کارتخوان موبایلی بسیار مناسب کسب وکارهایی است که علاوه بر تغییر محل دستگاه کارتخوان نیازمند اتصال دستگاه به اپلیکیشن یا نرم افزار مختص کسب وکار خود می باشند.

۴- کارتخوان سیار

هر کارتخوانی که محدود به استفاده در مکان خاصی نباشد یک کارتخوان سیار است. کارت خوان های موبایلی و بی سیم ( GPRS ) در این دسته قرار می گیرند.

۵- کارتخوان جیبی یا شخصی

نسل پیشرفته تری از پوز سیار هستند (کارتخوان موبایلی) که با استفاده از اتصال دیتای سیم کارتی که درون آن نصب می شود، به شبکه بانکی متصل می شود و تراکنش انجام می دهد. به دلیل ظاهر کوچک و سبکی وزن، به کارتخوان جیبی مشهور هستند و چون برای انجام مشاغل کوچک و شخصی مناسب هستند به نام کارتخوان شخصی نیز شناخته می شوند.

۶- کارتخوان اندرویدی (Android-POS یا PDA-POS)

این دستگاه کارتخوانی است با سیستم عامل اندرویدی که صفحه نمایشگر تمام لمسی دارد. کارتخوان اندرویدی تمام قابلیت های دستگاه های اندرویدی نظیر موبایل یا تبلت را در دستگاه پوز جمع کرده است. درواقع بهتر است آن را یک موبایل یا تبلت بدانیم که به لوازم یک کارتخوان پیشرفته مجهز شده است. قابلیت نصب نرم افزارهای مالی و حسابداری بر بستر سیستم عامل اندروید از ویژگی های مهم این دستگاه است. کارتخوان اندرویدی گزارش گیری آنلاین و ثبت اسناد را برای کسب وکارهای سیار بسیار راحت کرده است.

تفاوت کارت خوان تقلبی و اصلی

اقدامی که کلاهبرداران در این زمینه انجام می دهند، این است که دستگاه کارت خوان یا دستگاه پوز شبیه به نسخه اصلی را تولید می کنند که در دستگاه تولید شده، به جای این که فقط پول از حسابتان کم شود، اطلاعات شما نیز هک می شود و آن ها می توانند به راحتی از کارت شما با ترفند خودشان سوء استفاده کنند. از این رو در ادامه به نحوه تشخیص کارت خوان تقلبی از اصلی خواهیم پرداخت.

فرو رفتن بیش از حد کارت در دستگاه پوز

در دستگاه پوز اصلی، وقتی شما کارت را وارد می کنید، حدود دو بند انگشت از کارت بیرون از دستگاه باقی می ماند اما اگر کارت در دستگاه پوز بیشتر فرو رود، قطعا تقلبی است و از گفتن رمز و اطلاعات خود جلوگیری کنید تا اطلاعات شما به دست مالک پوز نیفتد.

گشاد بودن زبانه ها

در نسخه های جعلی و تقلبی دستگاه پوز، زبانه کنار پوز که بیشتر به عنوان نگهدارنده طراحی شده است، به اندازه یک بند انگشت گشادتر است اما در نسخه های اصلی ، کمتر از یک بند انگشت است. در صورت مشاهده چنین چیزی، حتما از خرید انصراف دهید و این خطا را به سازمان های مربوط گزارش کنید تا افرادی که از خرید خود نهایت اطمینان را دارند، به دام آن ها نیفتند.

صفحه کلید سفت و سخت

اگر تا به حال با دستگاه های پوز کار کرده باشید، حتما می دانید که دکمه های دستگاه پوز نرم هستند و شما می توانید رمز کارت خود را به راحتی وارد کنید. اما دستگاه های پوز جعلی این ویژگی و قابلیت را ندارند و تنها با خواندن اطلاعات پنهان کارت شما و همچنین رمزی که به او می گویید، صاحبان آن می‌توانند کارت جدیدی همانند کارت شما را صادر و از آن استفاده کنند. با وجود این به هیچ وجه رمز کارت خود را به صاحب پوز نگویید و خودتان وارد کنید. در غیر این صورت اطلاعات کارت شما هک خواهد شد!

نکته: دستگاه های پوز جعلی می‌توانند اطلاعات پنهان کارت شما را بخوانند و در حافظه خود ذخیره کنند یا به صورت مستقیم به سیستمی که به آن متصل است، اطلاعات را منتقل کنند. همچنین وقتی شما رمز کارت را به شخص می گویید، او به صورت ساختگی اعداد را وارد و در اصل رمز کارت شما را حفظ می‌کند. بعد از آن که شما از محل دور می‌شوید، کارت شما را با دستگاه های مربوط می سازد و از رمز و اطلاعات کارت شما سوءاستفاده می کند.

نبود چراغ های چشمک زن

یکی از علایم دستگاه پوز جعلی، نبود چراغ LED چشمک زن است که در اکثر دستگاه های پوز وجود دارد. در صورت نبود این چراغ LED باید از خرید خودداری کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.

*

code