دستگاه کارت‌خوان موبایلی

با شنیدن عبارت دستگاه کارت‌خوان موبایلی به‌طور کلی ممکن است تصورات مختلفی در ذهن افراد تداعی شود که به‌طور کلی این تصورات از ۳ حالت خارج نیستند.

تصور اول

شاید ساده ترین تصوری که از شنیدن عبارت کارت‌خوان موبایلی در ذهن افراد ایجاد شود، همان دستگاه‌های کارت‌خوان معمول باشد که صرفاً بدون کابل برق و بدون سیم تلفن کار می‌کنند. اینجا درواقع منظور همان دستگاه کارت‌خوان بی‌سیم می‌باشد که به آن دستگاه کارت‌خوان سیار یا کارت‌خوان‌های GPRS نیز می‌گویند. دستگاه کارت‌خوان بی‌سیم همان دستگاه کارت‌خوان معمولی می‌باشد؛ با این تفاوت که این دستگاه قابلیت جابه‌جایی داشته و بدون کابل برق و تلفن است. در واقع این دستگاه‌ها سیم‌کارت را جایگزین خط تلفن قرار داده‌اند تا نیاز به وصل بودن به شبکه‌شان را از این طریق رفع کنند و نیاز به اتصال دائم به برق شهری را با یک باطری شارژی جایگزین قرار داده‌اند. شاید همین بدون سیم بودن این دستگاه‌ها باعث شود برخی آن را با دستگاه کارت‌خوان موبایلی اشتباه بگیرند.

تصور دوم

دومین تصور از روی محصولات نوآورانه‌ای مانند اسکوئر و آی‌زِتِل بوجود آمده که در واقع یک قطعه سخت ‌افزاری کوچک از طریق خروجی جک صدا به تلفن همراه متصل شده و به کمک یک اپلیکیشن و حساب کاربری، تلفن همراه را به دستگاه کارت‌خوان تبدیل می‌کند. این قطعه سخت‌افزاری فقط ابزاری برای خواندن فیزیک کارت می‌باشد. باقی فرآیندهای فیزیکی مانند ورود رمز و فرآیند غیرفیزیکی مانند پروسه کردن تراکنش و اتصال آن به شبکه از طریق اپلیکیشن توسط خود تلفن همراه انجام می‌گیرد. شاید همین نداشتن صفحه‌کلید سخت‌افزاری برای واردکردن رمز روی این دستگاه، باعث شد کاربردش در صنعت پرداخت ایران که مبتنی بر کارت نقدی است نشدنی باشد.

تصور سوم

سومین تصور که دقیقاً همان چیزی است که کارشناسان و متخصصان صنعت پرداخت کشور این روزها بسیار درباره‌اش صحبت می‌کنند دستگاهی فیزیکی است از طرق مختلف به یک تلفن همراه متصل شده و با کمک اپلیکیشنی که روی تلفن همراه نصب شده کار یک دستگاه کارت‌خوان را انجام می‌دهد. این دستگاه یا همان دستگاه کارت‌خوان موبایلی فقط دو کار اساسی در فرآیند پرداخت در حضور فیزیک کارت انجام می‌دهد؛ یکی خواندن فیزیک کارت و دیگری ورود رمز کارت روی صفحه‌کلید فیزیکی آن؛ سایر فرآیند انجام تراکنش توسط اپلیکیشنی که در تلفن همراه پذیرنده نصب شده اتفاق می‌افتد.

حالا که به فهم مشترک در خصوص چیستی دستگاه کارت‌خوان موبایلی رسیدیم می‌توانیم بگوییم راهکار کارت‌خوان موبایلی به‌طور کلی سه بخش اصلی دارد: اول خود دستگاه کارت‌خوان موبایلی، دوم اپلیکیشن تلفن همراه و سوم پورتالی برای پذیرنده که ریز تراکنش‌هایش را در آن ببیند. ازنظر امنیتی نیز کارت‌خوان موبایلی باید گواهینامه PCI PTS داشته باشد و ابزار هوشمند یا همان تلفن همراه هم باید الزامات PA-DSS را برآورده کند.

انواع دستگاه کارت‌خوان موبایلی

با توجه به تعریف سوم از دستگاه کارت‌خوان موبایلی، به‌طور کلی می‌توان سه نوع از آن را در بازار مشاهده کرد؛ اولی همان مدلی است که در تصور سوم توضیح دادیم یعنی دستگاه فقط کار خواندن کارت و ورود رمز کارت توسط خود مشتری را انجام می‌دهد و باقی کارها توسط نرم‌افزار و روی تلفن همراه هوشمند انجام می‌شود و رسید انجام تراکنش به شکل مختلف الکترونیکی مانند ایمیل یا پیامک برای طرفین ارسال می‌شود.

نوع دوم دوباره همان کارت‌خوان موبایلی بالاست ولی با این تفاوت که دارای یک پرینتر نیز است تا در صورت نیاز رسید انجام تراکنش را برای مشتری پرینت کند.

سومین نوع دستگاه کارت‌خوان موبایلی، کمی شرایطش با دو نوع قبلی متفاوت است؛ اینجا دیگر مشتری با یک قطعه سخت‌افزاری مجزا که به یک تلفن همراه هوشمند نیز نیاز داشته باشد طرف نیست، بلکه شاید بهتر است بگوییم با یک تلفن همراه هوشمند طرف هستیم که علاوه بر تمام قابلیت‌های یک تلفن همراه هوشمند، طوری طراحی شده است که امکان خواندن فیزیک کارت را روی خودش داشته باشد و با توجه به الزامات موجود PCI-PTS یک صفحه‌کلید سخت‌افزاری نیز برای ورود رمز کارت بانکی روی خودش دارد.

نقطه تمایز این محصول با دو نوع قبلی این است که دیگر نیازی به تلفن همراه هوشمند نیست و خودش ابزاری یکپارچه از تلفیق کارت‌خوان و تلفن همراه است که به‌تنهایی همه کارها را انجام می‌دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.

*

code