تفاوت پوز بانکی و کارتخوان چیست؟

از مهمترین تفاوت هایی که باید بشناسیم، درک سیستم POS (سیستم نقطه‌ی فروش) و ترمینال کارت اعتباری (کارتخوان) می‌باشد. اما چه مواردی یک پایانه فروشگاهی را از یک ترمینال کارت اعتباری متمایز می‌کند؟ شاید برای بسیاری از افراد سوال شده باشد که پوز بانکی چیست و چه تفاوتی با کارتخوان دارد. برای جواب به این سوال، ابتدا لازم است تعریف هر کدام را بشناسیم.

دستگاه کارتخوان

دستگاه کارتخوان یا دستگاه پوز که مخفف Point Of Sale به معنای نقطه فروش است، درواقع دستگاهی است که با استفاده از کارت بانکی، وجه را به صورت الکترونیکی از حساب خریدار به حساب فروشنده منتقل می کند . استفاده از دستگاه های پوز در سراسر جهان بیش از ۳۰ سال است که مرسوم شده است چرا که مزایای استفاده از دستگاه های کارتخوان، برای مردم این کشورها، شفاف سازی شده است.

Pos بانکی چیست؟

صندوق فروشگاهی یا پوز فروشگاهی رایانه‌ی کوچکی است که نرم افزار حسابداری روی آن نصب شده است و تمامی اطلاعات خرید و فروش روزانه، موجودی کالا و محاسبه سود و زیان را بر عهده دارد.  این پوزها معمولا تجهیزات دیگری را مانند کشوی پول، چاپگر و بارکدخوان را در کنار خود دارند. استفاده از پوزهای فروشگاهی باعث می‌شود حساب‌‌های آن مجموعه راحت تر مدیریت شود و همچنین می‌توان هر لحظه که نیاز بود از میزان فروش اطلاع به دست آورد. این اطلاعات می‌توانند به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه باشد.اما از دید مدیران کسب و کارها، یک پایانه فروشگاهی متصل به بانک، مسئولیت بسیار بزرگتری بر عهده دارد. ساده‌ترین نوع صندوق مکانیزه فروش را در میوه فروشی‌ها می‌توان دید که شامل یک ترازو است که با وارد کردن قیمت، مبلغ کل را محاسبه کرده و فیش می‌دهد که جزئیات خرید در این نوع فیش نیز ذکر می‌گردد. به این دستگاه “پوز” یا (POS=Point Of sale) گفته می‌شود. این پایانه فروش که در اصل یک کامپیوتر است که به منظور استفاده در نقطه فروش طراحی شده‌اند، بگونه‌ای که فضای کمتری را اشغال می‌کنند و تجهیزات جانبی آن مناسب کاربری صندوق دار است. در این پایانه فروشگاهی از بارکد خوان به منظور شناسایی کالا استفاده می‌شود و داشتن کشوی پول و نمایشگر مشتری از ویژگی های عمده این نوع پایانه‌ها است.

از مزایای پوزهای فروشگاهی می توان امکان اختصاص هر کالا به کد گروه خاص و تغییر آن در هر زمان اشاره کرد . کنترل باز و بسته شدن کشوی پول و پیغام روی نمایشگر مشتری و امکان کنترل نرم افزاری صفحه کلید قابل برنامه ریزی از دیگر ویژگی های کاربردی پوزهای فروشگاهی است . ارتباط با سیستم EFT/POS بانکی و دریافت یا ارسال اطلاعات فاکتور و تعریف کارتهای اعتباری سیستم بانکی کشور و صدور فاکتور از طریق استفاده از بارکدخوان، صفحه کلید و یا انتخاب کد از مزایای دیگر صندوق های فروشگاهی یا پوزهای فروشگاهی می باشد .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای الزامی میبایست تکمیل شوند.

*

code